Treść głównego artykułu
Abstrakt
Celem artykułu jest ukazanie, jak kształtowało się w województwie dolnośląskim w latach 2000–2012 zagrożenie przestępczością przeciwko mieniu oraz życiu i zdrowiu. Omówione zostały podstawowe kategorie przestępczości pospolitej w oparciu o powszechnie stosowane statystycznie kategorie oceny tych zjawisk w odniesieniu do wszystkich powiatów. Należy pamiętać, że nie tylko Policja jest odpowiedzialna za rozpoznawanie i zwalczanie wszelkich form przestępczości. Z uwagi na dane, jakie zostały udostępnione prze Komendę Główną Policji oraz Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu, autorka zanalizowała dynamikę przestępstw stwierdzonych wraz z postępowaniami wszczętymi i ich wykrywalnością.
Słowa kluczowe
Szczegóły artykułu
Licencja
Autor/współautor upoważniony przez pozostałych współautorów do ich reprezentowania (autor korespondencyjny) zgłoszonego „utworu” oświadcza, że przysługują mu autorskie prawa do utworu, które nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem. Utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób, ani nie jest ograniczony prawami na rzecz osób trzecich. Utwór nie był wcześniej publikowany pod tym samym lub innym tytułem, nie stanowi również części innej publikacji. Utwór nie jest obecnie przedmiotem postępowania w innym wydawnictwie.
Autor/Współautor zgłasza utwór do publikacji w czasopiśmie „Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego” i tym samym potwierdza, że:
- Utwór został przygotowany zgodnie z zasadami edytorskimi obowiązującymi w czasopiśmie.
- Utwór zawiera informacje o źródłach finansowania badań, które stanowiły podstawę jego opracowania.
- Wyraża zgodę na przekazanie utworu do podwójnej recenzji, na podstawie której redakcja podejmie decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu utworu do publikacji.
- Wyraża zgodę na dokonanie przez redakcję koniecznych zmian utworu wynikających z opracowania redakcyjnego.
- Zobowiązuje się do niezwłocznego dokonania korekty autorskiej utworu, po jego akceptacji przez redakcję. Niedokonanie korekty autorskiej w terminie 14 dni od daty otrzymania materiałów, traktowane będzie za zgodę na wydanie utworu w postaci przekazanej do korekty.
Autor/Współautor zachowują prawa autorskie i prawa do publikacji, ale przenoszą prawo do pierwszej publikacji na czasopismo.
Autor/Współautor wyraża zgodę na udostępnianie utworu przez Uniwersytet Dolnośląski DSW na licencji:
Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe,
której pełny tekst dostępny jest na stronie internetowej: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode
Bibliografia
- Adamczyk M. (2011). Kształtowanie się przestępczości pospolitej w latach 2000–2009. Nauka i Gospodarka, 2(9), s. 63-73.
- Czapska, J. (1997). Poczucie społecznego zagrożenia przestępczością, [w:] J. Błachut, J. Czapska, J. Widacki, Zagrożenie przestępczością, Warszawa –Kraków: Instytut Spraw Publicznych, s. 21–28.
- Danielewski, F. (2007). Interpretacja stanu bezpiecznego, [w:] Bezpieczeństwo lokalne w opiniach mieszkańców Tarnobrzega, red. J. Dziubiński, E. Moczuk, P. Szulich, J. Żak, Tarnobrzeg: Wydawnictwo PWSZ w Tarnobrzegu.
- Durkheim, E. (2000). Zasady metody socjologicznej, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Fabiś, P. (2008). Emile Durkheim jako teoretyk kultury, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie.
- Grygolec, W, Kościuk, L. (1998). Bezpieczeństwo militarne państwa. Pojęcia. Uwarunkowania. Polityka, Warszawa: MON.
- Kowalak, T. (1991). Niepewność społeczna jako kwestia społeczna, [w:] B. Rysz-Kowalczyk (red.), Studia o kwestiach społecznych, Warszawa: Ośrodek Badań Społecznych, s. 179.
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (2007). Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”, Warszawa.
- Moczuk, E. (2009). Socjologiczne aspekty bezpieczeństwa lokalnego, Rzeszów: Wydawnictwo UR.
- Prawoity. Pobrano 25 stycznia 2011, z: www.prawoity.pl
- Raport o stanie bezpieczeństwa w Polsce w roku 2011. Pobrano 20 czerwca 2014, z: www.msw.gov.pl
- Statystyka. Pobrano 20 czerwca 2014, z: www.policja.pl
- Sztumski, J. (1984). Wstęp do metod i technik badań społecznych, wyd. 3, Warszawa: Wydawnictwo PWN.
- Wikipedia. Pobrano 20 sierpnia 2014 z: www.wikipedia.org
- Władyka, M. (1974). Teoria faktu społecznego w systemie socjologicznym Emila Durkheima, Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk: Ossolineum
Bibliografia
Adamczyk M. (2011). Kształtowanie się przestępczości pospolitej w latach 2000–2009. Nauka i Gospodarka, 2(9), s. 63-73.
Czapska, J. (1997). Poczucie społecznego zagrożenia przestępczością, [w:] J. Błachut, J. Czapska, J. Widacki, Zagrożenie przestępczością, Warszawa –Kraków: Instytut Spraw Publicznych, s. 21–28.
Danielewski, F. (2007). Interpretacja stanu bezpiecznego, [w:] Bezpieczeństwo lokalne w opiniach mieszkańców Tarnobrzega, red. J. Dziubiński, E. Moczuk, P. Szulich, J. Żak, Tarnobrzeg: Wydawnictwo PWSZ w Tarnobrzegu.
Durkheim, E. (2000). Zasady metody socjologicznej, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Fabiś, P. (2008). Emile Durkheim jako teoretyk kultury, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie.
Grygolec, W, Kościuk, L. (1998). Bezpieczeństwo militarne państwa. Pojęcia. Uwarunkowania. Polityka, Warszawa: MON.
Kowalak, T. (1991). Niepewność społeczna jako kwestia społeczna, [w:] B. Rysz-Kowalczyk (red.), Studia o kwestiach społecznych, Warszawa: Ośrodek Badań Społecznych, s. 179.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (2007). Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”, Warszawa.
Moczuk, E. (2009). Socjologiczne aspekty bezpieczeństwa lokalnego, Rzeszów: Wydawnictwo UR.
Prawoity. Pobrano 25 stycznia 2011, z: www.prawoity.pl
Raport o stanie bezpieczeństwa w Polsce w roku 2011. Pobrano 20 czerwca 2014, z: www.msw.gov.pl
Statystyka. Pobrano 20 czerwca 2014, z: www.policja.pl
Sztumski, J. (1984). Wstęp do metod i technik badań społecznych, wyd. 3, Warszawa: Wydawnictwo PWN.
Wikipedia. Pobrano 20 sierpnia 2014 z: www.wikipedia.org
Władyka, M. (1974). Teoria faktu społecznego w systemie socjologicznym Emila Durkheima, Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk: Ossolineum