Treść głównego artykułu
Abstrakt
Zasadnicze przemiany w układzie sił współczesnego świata zmuszają do przemyśleń dotyczących orientacji polskiej polityki zagranicznej oraz geopolitycznej oceny położenia Polski. Europa w 2024 roku podczas kolejnych wyborów do europarlamentu będzie z pewnością inna niż dzisiaj. Pod względem czasu jest to niedaleka przyszłość. W Polsce, pomimo wszystkich trudności, a także narzekania niektórych ludzi na swoje porażki, nie jest aż tak najgorzej, jeśli popatrzymy na oczekiwania społeczne, które istnieją w dzisiejszych czasach. Polska znajduje się obecnie w najlepszej sytuacji gospodarczej, jak i militarnej biorąc pod uwagę nie tylko kilka ostatnich lat, ale kilka wieków. Rok 1989 przyniósł Polakom upragnioną suwerenność. Tak więc, zwróciliśmy swoją mentalność w kierunku zachodnim, pogłębiliśmy współpracę głównie z Niemcami, jak i krajami zachodnimi, a także dążyliśmy do członkostwa w NATO oraz w Unii Europejskiej, co więcej wkrótce to osiągnęliśmy. Celem poniższego artykułu jest sprawdzenie opinii Polaków, jak i przybliżenie głównych zagadnień dotyczących gospodarki oraz współpracy militarnej w Unii Europejskiej. Założenia, które są przyjęte w niniejszym artykule to dobra współpraca gospodarcza oraz militarna Polski z UE, jak i zadowolenie społeczeństwa polskiego z uczestnictwa w Unii Europejskiej. Metody, które zostały wykorzystane to, między innymi studium literatury, analiza materiałów źródłowych oraz ankieta internetowa, w której ujęto dwa pytania na temat pozostania Polski w UE i wprowadzeniu waluty Euro. Przybliżają one obraz współpracy gospodarczej, jak i militarnej, a także ukazują opinię Polaków na temat uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej. Teza, która została założona w niniejszym artykule jest taka, iż Polacy w zdecydowanej większości są za tym, aby Polska pozostała w Unii Europejskiej oraz za pogłębianiem współpracy z państwami UE. Podsumowanie treści artykułu, jednoznacznie potwierdza i podtrzymuje stare powiedzenie, że razem łatwiej i można więcej.
Słowa kluczowe
Szczegóły artykułu
Licencja
Autor/współautor upoważniony przez pozostałych współautorów do ich reprezentowania (autor korespondencyjny) zgłoszonego „utworu” oświadcza, że przysługują mu autorskie prawa do utworu, które nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem. Utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób, ani nie jest ograniczony prawami na rzecz osób trzecich. Utwór nie był wcześniej publikowany pod tym samym lub innym tytułem, nie stanowi również części innej publikacji. Utwór nie jest obecnie przedmiotem postępowania w innym wydawnictwie.
Autor/Współautor zgłasza utwór do publikacji w czasopiśmie „Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego” i tym samym potwierdza, że:
- Utwór został przygotowany zgodnie z zasadami edytorskimi obowiązującymi w czasopiśmie.
- Utwór zawiera informacje o źródłach finansowania badań, które stanowiły podstawę jego opracowania.
- Wyraża zgodę na przekazanie utworu do podwójnej recenzji, na podstawie której redakcja podejmie decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu utworu do publikacji.
- Wyraża zgodę na dokonanie przez redakcję koniecznych zmian utworu wynikających z opracowania redakcyjnego.
- Zobowiązuje się do niezwłocznego dokonania korekty autorskiej utworu, po jego akceptacji przez redakcję. Niedokonanie korekty autorskiej w terminie 14 dni od daty otrzymania materiałów, traktowane będzie za zgodę na wydanie utworu w postaci przekazanej do korekty.
Autor/Współautor udziela Dolnośląskiej Szkole Wyższej nieodpłatnej, nieograniczonej terytorialnie i czasowo nieodpłatnej licencji niewyłącznej na korzystanie z utworu pod warunkiem jego przyjęcia do opublikowania w czasopiśmie „Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego”, na następujących polach eksploatacji:
- Utrwalanie, zwielokrotnianie i wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową i zapisu elektronicznego.
- Obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono: wprowadzanie do obrotu, sprzedaż, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, również w sieci Internet.
- Włączenie utworu w skład utworu zbiorowego.
- Tłumaczenia na inne języki i rozpowszechniania tych tłumaczeń.
Autor/Współautor wyraża zgodę na udostępnianie utworu przez Dolnośląską Szkołę Wyższą na licencji:
Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe,
której pełny tekst dostępny jest na stronie internetowej: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode
Bibliografia
- Barcik, J. (2007). Europejska Polityka Bezpieczeństwa i Obrony, Bydgoszcz: Oficyna Wydawnicza Brandta.
- Barcz, J., Kawecka-Wyrzykowska, E., Michałowska-Garywoda, K. (2016). Integracja europejska w okresie przemian. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne S. A.
- Beck, U., Grande, E. (2009). Europa kosmopolityczna. Społeczeństwo i polityka w drugiej nowoczesności. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
- Borkowski, P. (2013). Międzyrządowość w procesie integracji europejskiej. Warszawa: Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR.
- Brodecki, Z. (2009). Prawo integracji w Europie. Warszawa: Wydawnictwo LexisNexis.
- Czaputowicz, J. (2008). Teorie stosunków międzynarodowych. Krytyka i systematyzacja. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Czaputowicz, J. (2018). Teorie integracji europejskiej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Duda, R. (2013). Multi-Level Governance – MLG. Nowy sposób zarządzania Unią Europejską w obliczu procesów integracji i regionalizacji. Wrocław: Oficyna Wydawnicza Arboretum.
- Dyduch, J. (2016). Europeizacja polskiej polityki zagranicznej w perspektywie realizmu strukturalnego. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Dynia, E. (2004). Integracja europejska. Warszawa: Wydawnictwo LexisNexis.
- Jabko, N. (2006). Playing the market: a political strategy for uniting Europe 1985–2005. Ithaca: Cornell University Press.
- Kaunert, C., Leonard, S., Occhipinti, J. (2015). Justice and Home Affairs Agencies in the European Union. London: Routledge.
- Kirpsza, A. (2016). Jak negocjować w Brukseli? Proces podejmowania decyzji w Unii Europejskiej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
- Kubin, T. (2014). Legitymizacja system instytucjonalnego Unii Europejskiej. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
- Morgenthau, H. J. (2010). Polityka między narodami. Walka o potęgę i pokój. Warszawa: Wydawnictwo Difin.
- Neyer, J. (2012), The justification of Europe: a political theory of supranational integration. Oxford: University Press.
- Norheim-Martinsen, P. M. (2013). The European Union and military force. Governance and strategy, Cambrigde: University Press.
- Pacześniak, A., Riedel, R. (2010). Europeizacja – mechanizmy, wymiary, efekty. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.
- Ruszkowski, J. (2010). Ponadnarodowość. Warszawa: Wolters Kluwer Polska.
- Saurugger, S. (2014). Theoretical Approaches to European Integration. Basingstoke: Palgrave Macmillan.
- Solana, J. (red.). (2015). More Union in European Defence. Report of a CEPS Task Force. Bruksela: Centre for European Policy Studies. Dostęp: https://www.ceps.eu/system/files/TFonEuropeanDefence.pdf [15.10.2019].
- Spalińska, A. (2017). Idea Nowego Średniowiecza w procesach dezintegracji europejskiej. Warszawa: Rambler.
- Strzykowski, F. (2012). Teorie integracji europejskiej w doktrynie amerykańskiej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Tocci, N. (2015). Towards an EU Global Strategy. W: A. Missiroli (Ed.), Towards an EU Global Strategy – background, process, references (s. 115–120). Paryż: European Union Institute for Security Studies. DOI: https://doi.org/10.2815/953786
- Wendt, A. (2008). Społeczna teoria stosunków międzynarodowych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
- Wspólna wizja, wspólne działanie: silniejsza Europa. Globalna strategia na rzecz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Bruksela: European External Action Service. Dostęp: http://eeas.europa.eu/archives/docs/top_stories/pdf/eugs_pl_.pdf [15.10.2019].
Bibliografia
Barcik, J. (2007). Europejska Polityka Bezpieczeństwa i Obrony, Bydgoszcz: Oficyna Wydawnicza Brandta.
Barcz, J., Kawecka-Wyrzykowska, E., Michałowska-Garywoda, K. (2016). Integracja europejska w okresie przemian. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne S. A.
Beck, U., Grande, E. (2009). Europa kosmopolityczna. Społeczeństwo i polityka w drugiej nowoczesności. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
Borkowski, P. (2013). Międzyrządowość w procesie integracji europejskiej. Warszawa: Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR.
Brodecki, Z. (2009). Prawo integracji w Europie. Warszawa: Wydawnictwo LexisNexis.
Czaputowicz, J. (2008). Teorie stosunków międzynarodowych. Krytyka i systematyzacja. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Czaputowicz, J. (2018). Teorie integracji europejskiej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Duda, R. (2013). Multi-Level Governance – MLG. Nowy sposób zarządzania Unią Europejską w obliczu procesów integracji i regionalizacji. Wrocław: Oficyna Wydawnicza Arboretum.
Dyduch, J. (2016). Europeizacja polskiej polityki zagranicznej w perspektywie realizmu strukturalnego. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dynia, E. (2004). Integracja europejska. Warszawa: Wydawnictwo LexisNexis.
Jabko, N. (2006). Playing the market: a political strategy for uniting Europe 1985–2005. Ithaca: Cornell University Press.
Kaunert, C., Leonard, S., Occhipinti, J. (2015). Justice and Home Affairs Agencies in the European Union. London: Routledge.
Kirpsza, A. (2016). Jak negocjować w Brukseli? Proces podejmowania decyzji w Unii Europejskiej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
Kubin, T. (2014). Legitymizacja system instytucjonalnego Unii Europejskiej. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
Morgenthau, H. J. (2010). Polityka między narodami. Walka o potęgę i pokój. Warszawa: Wydawnictwo Difin.
Neyer, J. (2012), The justification of Europe: a political theory of supranational integration. Oxford: University Press.
Norheim-Martinsen, P. M. (2013). The European Union and military force. Governance and strategy, Cambrigde: University Press.
Pacześniak, A., Riedel, R. (2010). Europeizacja – mechanizmy, wymiary, efekty. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.
Ruszkowski, J. (2010). Ponadnarodowość. Warszawa: Wolters Kluwer Polska.
Saurugger, S. (2014). Theoretical Approaches to European Integration. Basingstoke: Palgrave Macmillan.
Solana, J. (red.). (2015). More Union in European Defence. Report of a CEPS Task Force. Bruksela: Centre for European Policy Studies. Dostęp: https://www.ceps.eu/system/files/TFonEuropeanDefence.pdf [15.10.2019].
Spalińska, A. (2017). Idea Nowego Średniowiecza w procesach dezintegracji europejskiej. Warszawa: Rambler.
Strzykowski, F. (2012). Teorie integracji europejskiej w doktrynie amerykańskiej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Tocci, N. (2015). Towards an EU Global Strategy. W: A. Missiroli (Ed.), Towards an EU Global Strategy – background, process, references (s. 115–120). Paryż: European Union Institute for Security Studies. DOI: https://doi.org/10.2815/953786
Wendt, A. (2008). Społeczna teoria stosunków międzynarodowych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
Wspólna wizja, wspólne działanie: silniejsza Europa. Globalna strategia na rzecz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Bruksela: European External Action Service. Dostęp: http://eeas.europa.eu/archives/docs/top_stories/pdf/eugs_pl_.pdf [15.10.2019].