Treść głównego artykułu
Abstrakt
W artykule poddano analizie założenia amerykańskiego programu udostępniania broni jądrowej (NATO Nuclear Sharing) wybranym państwom Sojuszu Północnoatlantyckiego. Celem opracowania jest przedstawienie istoty programu udostępniania broni jądrowej oraz jego legalności względem traktatu o nieproliferacji broni jądrowej (NPT). W artykule, na podstawie przedstawionej literatury przedmiotu badań, udzielono odpowiedzi na następujące pytania: co to jest międzynarodowy reżim nieproliferacji broni jądrowej i jakie elementy go współtworzą? Jakie są założenia programu udostępniania broni jądrowej (NATO Nuclear Sharing) oraz czy naruszają one NPT? W jaki sposób polityka prowadzona przez Donalda Trumpa wpływa na obecny kształt programu NATO Nuclear Sharing? W opracowaniu jako metodę badawczą zastosowano analizę literatury, aktów prawa międzynarodowego oraz doktryny wojskowej, dzięki czemu ustalono fakty i zachodzące między nimi współzależności. Drugą z zastosowanych metod jest synteza, która pozwoliła na sformułowanie wniosków. Poruszone w artykule kwestie związane z istotą nieproliferacji broni jądrowej, a także programem udostępniania broni jądrowej stanowią płaszczyznę do dalszych i pogłębionych badań w zakresie nieproliferacji i denuklearyzacji broni jądrowej przez jej posiadaczy. Głównym wnioskiem wynikającym z opracowania jest przede wszystkim anachroniczność założeń programu udostępniania broni jądrowej, a tym samym podważenie działań nieproliferacji i denuklearyzacji broni jądrowej
Słowa kluczowe
Szczegóły artykułu
Licencja
Autor/współautor upoważniony przez pozostałych współautorów do ich reprezentowania (autor korespondencyjny) zgłoszonego „utworu” oświadcza, że przysługują mu autorskie prawa do utworu, które nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem. Utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób, ani nie jest ograniczony prawami na rzecz osób trzecich. Utwór nie był wcześniej publikowany pod tym samym lub innym tytułem, nie stanowi również części innej publikacji. Utwór nie jest obecnie przedmiotem postępowania w innym wydawnictwie.
Autor/Współautor zgłasza utwór do publikacji w czasopiśmie „Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego” i tym samym potwierdza, że:
- Utwór został przygotowany zgodnie z zasadami edytorskimi obowiązującymi w czasopiśmie.
- Utwór zawiera informacje o źródłach finansowania badań, które stanowiły podstawę jego opracowania.
- Wyraża zgodę na przekazanie utworu do podwójnej recenzji, na podstawie której redakcja podejmie decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu utworu do publikacji.
- Wyraża zgodę na dokonanie przez redakcję koniecznych zmian utworu wynikających z opracowania redakcyjnego.
- Zobowiązuje się do niezwłocznego dokonania korekty autorskiej utworu, po jego akceptacji przez redakcję. Niedokonanie korekty autorskiej w terminie 14 dni od daty otrzymania materiałów, traktowane będzie za zgodę na wydanie utworu w postaci przekazanej do korekty.
Autor/Współautor udziela Dolnośląskiej Szkole Wyższej nieodpłatnej, nieograniczonej terytorialnie i czasowo nieodpłatnej licencji niewyłącznej na korzystanie z utworu pod warunkiem jego przyjęcia do opublikowania w czasopiśmie „Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego”, na następujących polach eksploatacji:
- Utrwalanie, zwielokrotnianie i wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową i zapisu elektronicznego.
- Obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono: wprowadzanie do obrotu, sprzedaż, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, również w sieci Internet.
- Włączenie utworu w skład utworu zbiorowego.
- Tłumaczenia na inne języki i rozpowszechniania tych tłumaczeń.
Autor/Współautor wyraża zgodę na udostępnianie utworu przez Dolnośląską Szkołę Wyższą na licencji:
Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe,
której pełny tekst dostępny jest na stronie internetowej: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode
Referencje
- Bryła, J. (2006). Rozwój i znaczenie reżimów międzynarodowych na przykładzie reżimu nieproliferacji broni jądrowej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
- Credi, O. (2019). US Non-Strategic Nuclear Weapons in Europe: Necessary or Obsolete? American Security Project. Accessed: http://www.jstor.com/stable/resrep19821 [23.11.2020].
- Eldridge, D. (2004). M.A.D. New York: Bloomsbury Academic & Professional.
- Falk, R. & Kreieger, D. (2008). At the nuclear precipice catastrophe or transformation. New York: Palgrave Macmillan.
- IAEA. (1956). The Statute of the International Atomic Energy Agency. Accessed: https://www.iaea.org/about/statute [23.11.2020].
- IAEA. (1965). The Agency’s Safeguards System (1965, as provisionally extended in 1966 and 1968) (INFCIRC/66). Accessed: https://www.iaea.org/sites/default/files/publications/documents/infcircs/1965/infcirc66r2.pdf [23.11.2020].
- IAEA. (1972). The structure and content of agreements between the Agency and States required in connection with the Treaty on the Non-proliferation of Nuclear Weapons (INFCIRC/153). Accessed: https://www.iaea.org/sites/default/files/publications/documents/infcircs/1972/infcirc153.pdf [23.11.2020].
- IAEA. (2020). List of member states of the International Atomic Energy Agency. Accessed: https://www.iaea.org/about/governance/list-of-member-states [23.11.2020].
- ICAN. (2020). The words Nuclear Weapon. International Campaign to Abolish Nuclear Weapon. Accessed: https://www.icanw.org/nuclear_arsenals [23.11.2020].
- NATO. (1949). Note by the Secretary to the North Atlantic Defense Committee on the Strategic Concept for the Defense of the North Atlantic Area (DC 6/1). Accessed: https://www.nato.int/docu/stratdoc/eng/a491201a.pdf [23.11.2020].
- Nonstrategic Nuclear Weapons. (2020). (CRS Report 32572). Washington: Congressional Research Service. Accessed: https://fas.org/sgp/crs/nuke/RL32572.pdf [23.11.2020].
- Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapon [NPT]. (1968). Accessed: https://www.un.org/en/conf/npt/2015/pdf/text%20of%20the%20treaty.pdf [23.11.2020].
- Truman, H. (1947). Truman Doctrine, ‘Recommendations of the Assistance to Greece and Turkey’. Washington: Digital Archive Wilson Center. Accessed: https://digitalarchive.wilsoncenter.org/document/116182.pdf?v=da84e4e7502c85c6fe2842fd238c1da8 [23.11.2020].