Treść głównego artykułu
Abstrakt
Monografia będąca przedmiotem recenzji dotyczy uwarunkowań skuteczności Interpolu w zwalczaniu przestępczości transgranicznej i terroryzmu. Autor skupił się w niej przede wszystkim na wyczerpującej analizie aspektów operacyjnych funkcjonowania Interpolu, ze wskazaniem zarówno mocnych, jak też słabych stron tej organizacji, wpływających na efektywność międzynarodowej współpracy policyjnej. Poruszył także kwestie prawne, organizacyjne oraz polityczne związane podejmowaniem przez Interpol działań w sferze bezpieczeństwa. Efekty badań pozwoliły skonfrontować mechanizmy współpracy funkcjonujące w ramach Interpolu z praktyką ich wykorzystywania. Pod tym względem przeanalizowano także opinie funkcjonariuszy służb ochrony prawa rożnych państw członkowskich tej organizacji, mających do czynienia w swojej działalności z instrumentami oferowanymi przez Interpol. Całokształt rozważań zawartych w poszczególnych rozdziałach pozwolił Autorowi sformułować i zaprezentować trafne postulaty, mogące wyeliminować istniejące mankamenty i podnieść skuteczność Interpolu jako globalnego podmiotu organizującego współdziałanie policji w zwalczaniu przestępczości. Recenzowane opracowanie stanowi niezwykle rzetelne źródło wiedzy na temat możliwości, jakie stwarza państwom członkowskim Interpol oraz jego ograniczeń. Monografia rozszerza, systematyzuje i pogłębia wiedzę z zakresu działalności operacyjnej Interpolu, a zawarte w niej rekomendacje stanowią niewątpliwie wartościowy materiał do dyskusji nad ewentualnymi zmianami w tej organizacji. Tym samym monografia jest cennym materiałem nie tylko z punktu widzenia jej wartości naukowej, ale też zawiera istotne treści dotyczące praktycznego wymiaru międzynarodowej współpracy policyjnej.
Słowa kluczowe
Szczegóły artykułu
Prawa autorskie (c) 2024 Autor
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Licencja
Autor/współautor upoważniony przez pozostałych współautorów do ich reprezentowania (autor korespondencyjny) zgłoszonego „utworu” oświadcza, że przysługują mu autorskie prawa do utworu, które nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem. Utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób, ani nie jest ograniczony prawami na rzecz osób trzecich. Utwór nie był wcześniej publikowany pod tym samym lub innym tytułem, nie stanowi również części innej publikacji. Utwór nie jest obecnie przedmiotem postępowania w innym wydawnictwie.
Autor/Współautor zgłasza utwór do publikacji w czasopiśmie „Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego” i tym samym potwierdza, że:
- Utwór został przygotowany zgodnie z zasadami edytorskimi obowiązującymi w czasopiśmie.
- Utwór zawiera informacje o źródłach finansowania badań, które stanowiły podstawę jego opracowania.
- Wyraża zgodę na przekazanie utworu do podwójnej recenzji, na podstawie której redakcja podejmie decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu utworu do publikacji.
- Wyraża zgodę na dokonanie przez redakcję koniecznych zmian utworu wynikających z opracowania redakcyjnego.
- Zobowiązuje się do niezwłocznego dokonania korekty autorskiej utworu, po jego akceptacji przez redakcję. Niedokonanie korekty autorskiej w terminie 14 dni od daty otrzymania materiałów, traktowane będzie za zgodę na wydanie utworu w postaci przekazanej do korekty.
Autor/Współautor zachowują prawa autorskie i prawa do publikacji, ale przenoszą prawo do pierwszej publikacji na czasopismo.
Autor/Współautor wyraża zgodę na udostępnianie utworu przez Uniwersytet Dolnośląski DSW na licencji:
Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe,
której pełny tekst dostępny jest na stronie internetowej: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode