Cel i zakres

Rocznik Bezpiecczeństwa Międzynarodowego (ISSN: 1896-8848; ISSN online: 2450-3436) jest jednym z pierwszych w Polsce inicjtyw wydawniczych, których celem jest odmitologizowanie zagadnień bezpieczeństwa. Na jego łamach publikuje szerokie grono autorów/ek z Polski, jak też z zagranicy. Nie uciekamy od dyskusyjnych i kontrowersyjnych tematów. Dyskutujemy bieżącą sytuację w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego, z różnych perspektyw, prezentując polityki, doświadczenia państw, organizacji międzynarodowych i różnych podmiotów, jak też polski punkt widzenia, analizujemy i prognozujemy przyszłość.

Rocznik Bezieczeństwa Międzynarodowego jest wydawany jako półrocznik, publikujemy dwa razy w roku (nr 1: czerwiec, nr 2: grudzień). Prowadzimy całroczny, ciągły nabór artykułów. 

W każdym numerze prezentujemy oryginalne badania naukowe, recenzje, raporty i ogłoszenia naukowe. Dział Debiutów naukowych znajduje się pod szczególną opieką Rady Czasopisma oraz Redaktor Naczelnej, gdzie publikujemy wartościowe artykuły studentów i doktorantów. 

Autorami tekstów są autorzy z Polski oraz zagranicy z różnych centrów akademickich. Preferujemy nadsyłanie tekstów w języku angielskim lub polskim. Autorzy są proszeni o przestrzeganie wytycznych edycyjnych dla naszego czasopisma. 

Redakcja dąży do zapewnienia wysokiej jakości publikacji. Po początkowej weryfikacji formalnej (redaktor tematyczny, wymogi formalne, plagiat), wszystkie artykuły poddane są procesowi podwójnej ślepej recenzji. Teksty są wysyłane do recenzentów zewnętrznych współpracujących z redakcją. Pozytywna ocena recenzencka i redakcji są warunkiem publikacji artykułu w kolejnym numerze Rocznika Bezpieczeństwa Międzynarodowego.

Teksty publikowane w RBM są udostępniane w otwartym dostępie (Open Access) na licencji: Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License. Czasopismo stosuje procedury eliminujące zjawisko ghostwriting and guest authorship". Redakcja nie pobiera opłat za zgłoszenie tekstu i jego publikację w RBM.

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe DSW, Uniwersytet Dolnośląski DSW.